Ez alapján levezethető a terhelésnek leadott (vagy a terhelő által felvett) teljesítmény képlete:
\[P_t=I_t^2 \cdot R_t, \text{ ahol } I_t=\frac{U_b}{R_b+R_t}\implies P_t=\frac{U_b^2}{\left(R_b+R_t\right)^2}\cdot R_t\]
\[\text{Hogyha } R_t=R_b \implies P_t=\frac{U_b^2}{\left( 2R_b\right)^2}\cdot R_b=\frac{U_b^2}{4R_b^2}\cdot R_b\implies P_t=\frac{U_b^2}{4R_b}\]
Legtöbb esetben a terhelés impedanciája nem egyezik a generátoréval, ezért illeszteni kell. A cél tehát, hogy a terhelésnek legalább annyi energia jusson mint amennyit a generátor hővé alakít. Az Rb és Rt ellenállások 2:1 feszültségosztást és áramosztást végeznek, tehát a generátor feszültségének és áramának is pontosan fele jut a terhelőre (kb 6dB veszteség). Annak oka, hogy az illesztés veszteséggel jár az, hogy a generátorból kivehető maximális teljesítményt viszonyítjuk a terhelésen fellépő teljesítményhez.
Ahogy az előző görbén is látszott, a terhelés impedanciája inkább legyen nagyobb mint kisebb. Így kevésbé terhelődik a generátor, és a leadott teljesítmény csak enyhén csökken. A nagy teljesítményű generátorokra ezen okból nagyobb impedanciájú terhelést szoktak tenni.
Rádiófrekvenciás kábelek illesztése
Mikor a jelgenerátor nem tud közvetlenül kapcsolódni a terhelőre (ebben az esetben az antennára), akkor egy olyan vezetékkel kell őket összekötni, amely képes az adott frekvencián működni valamint nem okoz interferenciát és nem is érzékeny arra. A koaxiális kábel például alkalmas erre a célra, ám ennek is van saját karakterisztikus impedanciája, ami azt jelenti, hogy a kábel L/C aránya miatt az RF (Rádió Frekvenciás) energia az elektromos és mágneses mezők arányával fog változni (a feszültség és áram arányával).
A cél az, hogy amint a kábelen áthaladó energia a kábel végéhez ér, az mind tevődjön át a terhelésre (az antennára - adás esetén (maximális hatásfok), vagy a vevő bemenetére - vétel esetén (maximális jel/zaj arány)). Ha a kábel impedanciája nincs illesztve, a rajta áthaladó RF energia nagy része visszaverődik a kábel végéről ami veszteségekkel jár. A kábelben az energiák összeadódnak, és ha véletlenül ugyanabban a fázisban verődnek vissza, akkor a kábelen közlekedő jel amplitúdója megduplázódik, álló hullámokat eredményezve (konstruktív interferencia). Ez a kábel sérüléséhez, vagy a generátor túlterheléséhez vezet.
Idáig arról volt szó, hogy miért kell illeszteni a terhelőt közvetlenül a generátorhoz, vagy a generátortól jövő kábel végéhez. Ami a kábel másik végét illeti (ahol a generátor csatlakozik), ott nem ennyire kényes a helyzet, főleg az adó esetén nem. Ott csak arra kell vigyázni, hogy nagyobb legyen kábel impedanciája (de ne sokkal). Tulajdonképpen itt még előnnyel is jár az impedancia rossz illesztése, mert az antennáról visszaverődő hullámok nagy része újból visszaverődik az antenna irányába.
Vegyünk egy egyszerű (ideális) példát. Egy 100W adót 50ohmos terhelésre terveztek. Az 50ohmos antennát viszont egy 450ohmos kábellel vezetjük a generátorhoz, ezért az állóhullámarány 9:1 lesz. Ez 60W visszavert energiát jelent, tehát az adó csupán 40W energiát képes leadni. Most illesszük az generátor és a kábel impedanciáját, hogy a generátor le tudja adni mind a 100W teljesítményt. Az illesztő másik oldalára még mindig megérkezik az a 60W visszavert energia az antennától. Mivel ez most nem lesz hatással az adóra, ismét visszaverődik az antenna irányába (dupla reflexió) és hozzáadódik az adó által leadott 100W-hoz így 160W energia fog az antenna felé haladni. Az antenna tehát 100W-on fog sugározni. Fordított esetben, ha csak az antenna van illesztve 450ohmra, akkor nem lesz semmiféle visszaverődés és mind a 100W energia kisugárzódik. Ez utóbbi eset egyszerűsége miatt inkább csak az antenna oldalon végeznek illesztést. Ha mindkét oldalra illesztést teszünk számolni kell a veszteségekkel (tehát ha a generátor impedanciája nem sokkal kisebb a kábel impedanciájánál, akkor inkább ne használjunk illesztőt).
Videó-kábelek illesztése
A videókapcsolatokban használt jelek frekvenciája a DC-től egészen a rádiófrekvenciás jelekig elnyúlhat, ezért gyakori koaxiális kábelek használata ezen a területen is. Videó-jelek esetén a kábelben létrejövő reflexiók miatt a képben gyűrűzés (többszörös szélek) vagy szellemképek (vízszintesen eltolódott képek) alakulhatnak ki. A legtöbb videó-vevőkészülékbe bele van építve a 75ohmos kábelre való illesztő. A videó-jelforrás impedanciáját is illeszteni kell, főként azért, hogy a (rosszul illesztett) terhelésről visszaverődött jelek ne verődjenek újra vissza a terhelés felé. Ezt leggyakrabban egy 75ohmos előtét (sorosan kapcsolt) ellenállással oldják meg a generátor kimeneténél, ami újabb 6dB veszteséggel jár (a videó-jel fele az ellenállásban végzi), éppen ezért a jelerősítőt mindig a szükségesnél kétszer olyan erősre kell tervezni.
Audió-kábelek illesztése
A hifi erősítők és hangszórók esetén az erősítő kimenő impedanciája sokkal kisebb kell legyen mint a hangszóróé (például a hangszórók 4-8 ohmosak, holott az erősítők többségének kimenete 0.1 ohm). Ezzel nem csak hogy sok energia fog a hangszóróra jutni, de a hangszóró mozgó tekercsének elektromos csillapítása is javul, hosszabb élettartamot biztosítva. A régebbi erősítők nagy kimeneti impedanciával rendelkeztek aminek illesztése teljesítményveszteségekkel járt (a hangszóró impedanciáját fel kellett emelni az erősítő néhány 100 ohmos impedanciájára). Az audió-jelek területén a mikrofonoknál, gramofon hangszedőknél, szalagolvasófejeknél és egyéb felvevő készülékeknél is fontos az impedancia illesztése, főként azért, hogy jobban irányítható legyen a terhelés elektromos csillapítása. Például egy jól illesztett jelátalakító sokkal tisztább, egyenletes és rezonanciamentes jelet rögzít.
A minőség ebben az esetben csak akkor biztosított, ha minden kivezetés terhelés alatt áll.
A transzmissziós vezetékek impedanciáját akkor kell figyelembe venni, amikor hosszúak, mint például az épületek falba ágyazott hangszóróihoz vezető kábelek. A vezetékek induktív és kapacitív reaktanciája áramkorlátozó hatással lehet az audio forrás kimenetére. Erre megoldást nyújt a vonal-illesztő transzformátor, amely megemeli az audio jel feszültségét (pl. 100V-ra), hogy a vezetéken folyó áram az adott kimeneti teljesítményhez képest alacsony legyen és minél kisebb veszteséggel juthasson a jel hangszórókig, valamint kis keresztmetszetű vezeték is alkalmasak legyenek a feladatra. Mindenik hangszóró, mely a vonalszintű kimenetre csatlakozik, saját illesztőtranszformátorral van ellátva, mely lecsökkenti a vonalon lévő magas feszültséget ezzel megemelve a jel áramerősségét, ami már elég erős ahhoz, hogy megmozgassa a membrán tekercsét.
Egy másik alkalmazási területe az audio transzformátoroknak a mikrofonok illesztése. A mikrofonnak elegendő feszültséget és áramerősséget kell szolgáltatnia az előerősítőnek. Erre önmagában általában nem képes, ezért alacsony jelű bemeneti eszköznek számít, akár a lemezjátszó jelszedője. Számos mikrofontípus használ audio transzformátort impedancia illesztésre, legyen az feszültségemelő transzformátor (szalagmikrofon), feszültségcsökkentő transzformátor (szelep- (vagy cső-) mikrofon) vagy 1:1 arányú transzformátor (dinamikus mikrofon).
Az illesztés hiányának következményei
Minden transzmissziós vonalat illeszteni kell, kivétel talán az egyenfeszültségű tápvezeték, melyben az áram frekvenciája nulla. Legtöbbször nem a magas frekvencia, hanem a feszültségcsúcsok azok, melyek tönkretehetik a kommunikációt. Ha csak a transzmissziós vonalat nézzük, akkor a következők okozhatnak feszültségcsúcsokat:
- Légköri és elektrosztatikus kisülések
- Rossz minőségű földelés
- Rosszul illesztett impedancia
Egy másik megoldás két Zéner dióda sorbakapcsolása egymással szemben, a föld és a jel közé.
A küszöbfeszültség határán az egyik dióda záróirányban nyitni kezd míg a másik a vezetési irányban marad. Mivel a föld és a jel közé vannak téve, nincs szükség a tápvezetékek hozzáférésére. Látható, hogy bár a feszültségcsúcsok jóval 30V alá estek, nem tűntek el teljesen. A Zéner diódák nem képesek túl nagy energiát elnyelni, ezért a légköri elektromos kisülések ellen nem túl hatékonyak.
Megoldást nyújthat olyan statikus kommutátorok használata, melyek vezetni kezdenek amint a kapcsaikon lévő feszültség meghalad egy adott értéket, mint a Diac vagy a Varisztor. Ezeket feszültség-vezérelt kapcsolókként lehet szimulálni, mley egy adott feszültségen bekapcsol, egy másik feszültségen kikapcsol.
Az impedancia egy komplex szám (R+jX), ami azt jelenti, hogy míg rezisztens résznek találnia kell (Rb = Rt), addig a reaktáns rész egymás konjugáltja kell legyen (Xb = -Xt). Röviden, a terhelés impedanciája komplex konjugáltja kell legyen a generátor belső impedanciájának: Zb = Zt*. A reaktáns rész lehet induktivitás, kapacitás vagy mindkettő, és ezeket a feszültség és az áram közötti fázisszög jellemzi. Tiszta ohmos ellenállás esetén a feszültség és az áram fázisa azonos. A feszültség fázisa tiszta induktivitás esetén 90 fokot siet, tiszta kapacitás esetén 90 fokot késik az áram fázisához képest. Ha tehát az impedancia induktív, akkor kapacitással ellensúlyozzuk, ha kapacitív, akkor induktivitással. Ezt a fáziskésésből vagy egyszerűbb esetben a reaktáns rész előjeléből lehet megállapítani (+jX = induktív, -jX = kapacitív). Mivel mindkét eset függ a frekvenciától, ezért az impedancia is függ a frekvenciától, tehát a tervezett impedancia illesztő paraméterei csak egyetlen frekvencián lesznek érvényesek (másokon reflexiók keletkeznek). Természetesen igény van szélesebb sávra is, ezért sok illesztő lehetővé tesz egy bizonyos sávszélességet, ám minél nagyobb sávra van szükség, annál jobban bonyolódik az áramkör és annál nagyobbak a veszteségek. A kábel vagy hullámvezető típusától függően vannak jobb és rosszabb illesztési módszerek. Egyes alkalmazásoknál szükség lehet változtatható illesztésre, hogy a változó impedanciájú terhelés (pl mozgó antenna) mindig találjon a generátor impedanciájával.
Impedancia illesztők
RLC illesztő
A legegyszerűbb illesztő áramkör talán az L-tagú, mely két reaktív komponenssel illeszti a két impedanciát.
Ha a normalizált impedancia a Smith diagram 1+jx körén belülre esik, akkor az első rajzot, ha pedig ezen kívülre esik, akkor a második rajzot kell használni. Az 1+jx kör az ellenállás kör, ahol az impedancia rezisztens része r =1. Az L-tagú illesztőket általában 1GHz alatt használják.
Legyen a terhelő impedancia Zt = Rt + jXt, a generátor bemeneti impedanciája Zb = Rb + jXb. A keresett két reaktáns rész: jX és jB.
- Amennyiben a normalizált impedancia az 1+jx kör belsejébe kerül (első rajz), akkor Rt > Zb.
- Amennyiben a normalizált impedancia az 1+jx körön kívül kerül (második rajz), akkor Rt < Zb. Ebben az esetben Zt = 1/Zb kell teljesüljön (nem impedancia, hanem annak reciproka, admittancia). A fentiekhez hasonlóan, a következő egyenletek jönnek ki:
A transzmissziós vezetékek karakterisztikus impedanciájához való illesztés során a reaktáns részt nullának lehet tekinteni, ami legalább két foknyi szabadságot nyújt a reaktív komponensek értékei által. A fenti képletes módszernél gyorsabb megoldást kínál a Smith diagram, melynek használatát legegyszerűbben egy példával lehet bemutatni. Az eredménytől függően választhatunk:
- soros kapacitást: trigonometriai irányban való haladás az impedancia r körén.
- párhuzamos kapacitást: óramutató irányában való haladás az admittancia r körén
- soros induktivitást: óramutató irányában való haladás az impedancia r körén.
- párhuzamos induktivitást: trigonometriai irányban való haladás az admittancia r körén.
Legyen az antenna impedanciája Zt = 200 - j100, amit egy Zo = 100 ohmos koaxiális kábelre szeretnénk illeszteni, 500MHz frekvenciára tervezve.
- Impedancia normalizálása: zt = Zt/Zo = 2-j1, amit bejelölünk a diagramon: a vízszintes tengelyen lévő r = 2 kör és a függőleges tengely negatív oldalán lévő jx = 1 körív metszéspontja. Ez a pont az 1+jx körön belül van, tehát az első (a) rajzot kell alkalmazni.
- Rajzolunk egy közép centrikus (SWR) kört a diagramra, amely áthalad zt ponton, majd zt ponttól a diagram origóján át húzunk egy egyenest, míg metszeni fogja a kör túlsó oldalát. Itt lesz a normalizált admittancia: yt = 0.4+j0.2.
- Rajzoljuk meg az admittancia (bal oldali) 1+jx kört (az admittancia diagramokon ez rajta van). Ha párhuzamos kapacitást szeretnénk, vigyük yt pontot ennek a körnek a pozitív szélére ugyanazon az r kör mentén (=>0.4+j0.49). A megtett út hossza j0.29. Ez lesz jB.
- Ezt az értéket visszaalakítjuk impedanciába (SWR kör + origót átszelő egyenes) => 1-j1.22. Ha soros induktivitást szeretnénk, vigyük ezt a pontot a diagram vízszintes tengelyéig (1+j0). A megtett út hossza j1.22. Ez lesz jX.
Ismervén jX-et és jB-t, ki lehet számolni az induktivitást és a kapacitást:
Ha soros kapacitást és párhuzamos induktivitást szeretnénk, akkor a Smith diagram 3. és 4. lépéseinél ellenkező irányba kell vinni a pontokat. Az yt admittancia ponttól az admittancia kör negatív oldala felé haladunk az r kör mentén, míg meg nem érkezünk 0.4-j0.5 környékére. A megtett út: B = -j0.7 lesz. Ezt a pontot visszaalakítva impedanciába (SWR kör + origót átszelő egyenes), az 1+j1.2 ponthoz jutunk, amit ha a vízszintes tengelyig viszünk, X = -j1.22 megtett utat kapjuk. Ebben az esetben a következőképp számoljuk ki az induktivitást és a kapacitást:
- Impedancia normalizálása: zt = Zt/Zo = 0.3+j0.2, amit bejelölünk a diagramon: a vízszintes tengelyen lévő r = 0.3 kör és a függőleges tengely negatív oldalán lévő jx = 0.2 körív metszéspontja.
- Rajzolunk egy közép centrikus (SWR) kört a diagramra, amely áthalad zt ponton, majd zt ponttól a diagram origóján át húzunk egy egyenest, míg metszeni fogja a kör túlsó oldalát. Itt lesz a normalizált admittancia: yt = 2.25-j1.5. Innentől admittancia diagramnak tekintjük a Smith diagramot.
- Jelöljük be az SWR kör metszéspontjait az 1+jb körrel: y1 és y2. A d távolságot ezen pontok egyike fogja megadni, amint az origóból kiinduló egy-egy egyenessel metsszük őket: d1 = 0.328-0.284 = 0.044λ, és d2 = (0.5-0.284)+0.171 = 0.387λ. Általában a hangolócsonkokat minél közelebb szokás tenni a terheléshez (antennához), hogy javuljon az illesztő frekvenciasáv-tartománya, és csökkenjen terhelés és a csonk között megjelenő nagy állóhullámarány okozta veszteség mértéke.
- A két metszéspont helyzete: y1 = 1-j1.33 és y2 = 1+j1.33. Az első +j1.33 szuszceptanciát igényel. A nyílt csonk hosszát y = 0-tól indulva, a generátor irányába haladva kapjuk meg, j1.33 pontnál. Ez az úthossz 0.147λ. Ugyanilyen módon -j1.33 pontig haladva 0.353λ hosszat mérhető.
- 0.044λ = 0.0065m; 0.147λ = 0.0220m;
- 0.378λ = 0.0566m; 0.353λ = 0.0529m;
Az impedancia frekvenciafüggő, ezért a mérési módszer az alkalmazásonként különbözik. Ha az impedanciára úgy tekintünk, mint váltakozó áramú ellenállásra, akkor igaz rá:
\[Z=\frac{U}{I}\]
Ebben az esetben a feszültség (U) és az áramerősség (I) effektív (vagy négyzetes közép - RMS) értékek.
Bemeneti impedancia
Bemeneti impedanciája lehet:
- kimenet nélküli eszközöknek: hangszóró, adóantenna, világítótest, vagy bármilyen váltóáramú fogyasztó
- kimenettel rendelkező készülékeknek: erősítő, transzformátor, transzmissziós vezeték, elosztó
Legyen R1=100 ohm, hogy biztosan mérhető legyen a
feszültségkülönbség a hangszóró és az ellenállás sarkain.
Példa2: legyen egy audio erősítő, amire az előzőleg
megmért 4 ohmos hangszóró csatlakozik. Ez ugyanaz az asztali PC-hangszóró
erősítője. A bemenő jel marad 400Hz 2V-on, viszont a hangerőt közel minimumra
kell állítani, hogyne sérüljön meg a végfok illetve a hangszóró a nagy jelszinttől.
Legyen R1=10K, hogy minél nagyobb feszültség legyen rajta mérhető.
2. lépés: R1 értékét addig növeljük, míg a szkópon lévő jel amplitúdója a felére csökken.
A bemeneti impedancia a beállított R1 értékével azonos.
Összevetve az voltmérős méréssel elmondható, hogy ha Ube = Ugen/2, akkor R1=Zbe, hiszen két sorosan kapcsolt egyforma ellenálláson ugyanakkora feszültség esik.
Példa3: az előző példában használt erősítőt és hangszórót használva, a fenti kapcsolásban legyen R1=50K változtatható értékű ellenállás. Tekerjük a potenciométert addig, hogy R1=0 esetén a hangszórón legalább 1V legyen.
Kimeneti impedancia
- bemenet nélküli eszközöknek: mikrofon, vevő antenna, jelgenerátor, vagy bármilyen váltóáramú termelő.
- bemenettel rendelkező készülékeknek: erősítő, transzformátor, transzmissziós vezeték, elosztó
Legyen R1 akkora, hogy bekötve csökkentse valamennyire a jel amplitúdóját. Ez a jelgenerátor teljesítményétől függ, jelen esetben elég volt R1=47 ohm.
Példa5: a korábbi példában használt erősítőről
leválasztva a hangszórót és egy fix értékű ellenállással helyettesítve
megmérhető az erősítő kimeneti impedanciája.
Az alábbi ábrán egy jelforrással rendelkező áramkör impedanciájának mérése látható. Alkalmazható bemenet nélküli áramkörre is.
A fenti összefüggés érvényes a negyedhullámhosszú illetve a negyed hullámhossz páratlan többszörösével egyenlő hosszúságú transzmissziós vonalakra.
Példa: Legyen egy VHF hurokantenna, ami a szatellitek időjárásinformációit veszi 137MHz-en. Az impedanciája 110 ohm, azonban a vevőegység bemeneti impedanciája 50 ohm.
Negyedhullámhosszú vonal végződése |
f<f0 |
f=f0 |
f>f0 |
LC rezgőkör típusa |
Nyitott |
Zbe – kapacitív lelektromos<λ/2 |
Zbe= 0 lelektromos=λ/2 |
Zbe – induktív lelektromos>λ/2 |
Soros |
Zárt |
Zbe – induktív lelektromos<λ/2 |
Zbe= ∞ lelektromos=λ/2 |
Zbe – kapacitív lelektromos>λ/2 |
Párhuzamos |
A fenti táblázatból látszik, hogy a választott f0
frekvencián, a nyitott végződésű negyed hullámhosszú transzmissziós vonal
bemeneti impedanciája nulla, elektromos hossza pedig a hullámhossz fele. Az
elektromos hossza a frekvenciával együtt változik. Zárt végződés esetén mind
ennek az ellenkezője igaz.
Félhullámhosszú
vonal végződése |
f<f0 |
f=f0 |
f>f0 |
LC rezgőkör típusa |
Nyitott |
Zbe – induktív lelektromos<λ/2 |
Zbe= ∞ lelektromos=λ/2 |
Zbe – kapacitív lelektromos>λ/2 |
Párhuzamos |
Zárt |
Zbe – kapacitív lelektromos<λ/2 |
Zbe= 0 lelektromos=λ/2 |
Zbe – induktív lelektromos>λ/2 |
Soros |
Példa Legyen egy 89,1MHz-es FM rádióadó állomás, aminek 50 ohmos kimenetét egy 50 ohmos antennára kell rákapcsolni. Az antenna 122 méterre van az állomástól. Rendelkezésre áll egy 75 ohmos (RG-6) koaxiális vezeték, mely sebességtényezője (hullámterjedési sebessége) $V_F$=0.75. Milyen hosszúságú kábelre van szükség, hogy a kábel bemeneti impedanciája 50ohm legyen?
Az f=89.1MHz frekvencia hullámhossza a kábelen:
Hogy a fél hullámhossz többszöröse legyen, kerekítünk 48,5-re.
Ezt visszaszámolva méterbe:
A transzmissziós vonal bemeneti impedanciája végtelen, azaz elektromosan láthatatlan, amikor negyed hullámhosszú és zárt végű, illetve amikor fél hullámhosszú és nyitott végződésű. Amikor a frekvencia megváltozik, a bemeneti impedancia rögtön csökkenni kezd, és ezzel csillapítja a rezonancia frekvenciától eltérő komponenseket. Úgy viselkedik, mint egy párhuzamos LC rezgőkör, azonban jósági tényezője sokkal magasabb. Éppen ezért gyakran alkalmazzák sávszűrőként egy T adapterrel a transzmissziós vonalon.
A transzmissziós vonal bemeneti impedanciája nulla, azaz elektromos zárlat, amikor negyed hullámhosszú és nyitott végződésű, illetve amikor fél hullámhosszú és zárt végű. Amikor a frekvencia megváltozik, a bemeneti impedancia rögtön nőni kezd, és ezzel kevésbé csillapítja a rezonanciafrekvenciától eltérő komponenseket. Úgy viselkedik, mint egy soros LC rezgőkör, és sávzáró szűrőként alkalmazható. Ennél a beállításnál lehetőség van a nyitott végződésen megmérni a feszültségszintet. Ha a transzmissziós vonal hosszúsága pontos, akkor a nyitott végződésen maximális feszültség és minimális áram lesz jelen.
Példa: Legyen egy Belden
H125C00 1.0/4.80 PVC 17 EN50117-2-4 class B 0414 kábel-TV koaxiális
transzmissziós kábel. Az adatlapja szerint ez egy 75 ohmos, 0.81
sebességtényezőjű kábel, amit 5MHz – 3GHz frekvenciatartományra terveztek.
Negyed hullámhosszú kábelen a feszültség megduplázódott. Az oszcillátor amplitúdója 350mV-ra esett, mert Z=0 ellenállású terhelést lát a kimenetén.
Fél hullámhosszú kábellel az erősítés megszűnik, az oszcillátor pedig nagy Z impedanciájú terhelést lát, ezért nem esik sokat az amplitúdója.
Háromnegyed hullámhossza a negyedhullámhossz páratlan
számú többszöröse, ezért akár a negyedhullámhossz esetén, ismét duplájára nő az
amplitúdó.
Egész hullámhosszú kábellel ismét nincs erősítés.
Mivel a kábeleket toldozgattam, ezért nem tökéletesek a méretek, és kisebb reflexiók
fordulhatnak elő, amik picit növelik vagy csökkentik az amplitúdót.
Az 1,25 ismét a 0,25 páratlan számú többszöröse,
ami erősítést jelent.
Másfél hullámhossznál nincs erősítés, és nincs
is miért tovább menni, mert ez így ismétlődik a továbbiakban is.
Megfigyelhető, hogy a kimenet fél hullámhosszonként visszaesik az oszcillátor eredeti feszültségszintjére, negyed hullámhosszonként pedig közel duplájára emelkedik a feszültség. Az is látható, hogy negyed hullámhosszon a legnagyobb az erősítés (bár az lehet, hogy a tökéletlen illesztések rontottak a többi mérésen).
1 megjegyzés:
Kár hogy nem olvasható.
Megjegyzés küldése